2016 Clock Awards

THE CLOCK: 

Double R Equipment Repairs

Excellence in Business:

Double R Equipment Repairs

Excellence in Small Business:

Stanley Finance

Excellence in Retail <20 employees: 

Aquarius Carwash

Excellence in Retail >20 employees: 

Ross Granata Motors

Excellence in Hospitality & Tourism <20 employees

Muffin Break Mudgee

Excellence in Hospitality & Tourism >20 employees: 

Oriental Hotel Mudgee

Excellence in Personal and Lifestyle Services <20 employees: 

Ultimate Care Skin and Body Centre

Excellence in Manufacturing, Agribusiness, Mining, Construction, Industrial & Trade <20 employees: 

AK Constructions Mudgee

Excellence in Manufacturing, Agribusiness, Mining, Construction, Industrial & Trade >20 employees: 

Double R Equipment Repairs

Excellence in Community Services <20 employees:

Mudgee Performing Arts Society

Excellence in Community Services >20 employees:

Lifeskills Plus

Excellence in Professional Services <20 employees: 

Stanley Finance

Excellence in Professional Services >20 employees: 

Cudgegong Security

Trainee of the Year:

Grace Kelley - Eltons Eating and Drinking

Apprentice of the Year: 

Nisargkumar Vyas - Mudgee Bakery & Cafe

Best New Business:

Cudgegong Security

People’s Choice Award:

Muffin Break Mudgee

Award for Disability Access:

Mudgee Bakery & Café

Young Gun:

Nathan Bowerman – Double R Equipment Repairs

Young Entrepreneur:

Sally Whiting & Alexandra Keipert - Blooms the Chemist Mudgee

Business Leader:

Rusty Russell – Double R Equipment Repairs

Excellence in Innovation: 

Mudgee Region Tourism Inc.

Employer of Choice: 

Country Physiotherapy Mudgee & Gulgong

 

2014 Clock Awards

 

The Clock:

Double R Heavy Equipment Repairs

Award for Best New Business:

Mudgee Corner Store

Award for Disability Access

Rapid Plumbing and Gas

Award for Most Popular Business

Blooms the Chemist

Award for Apprentice/Trainee of the Year

Zeke Bailey - Moolarben/Skillset

Runner Up: Stephanie Limm - Oriental Hotel

Retail 1

Blowes Menswear

Runner Up: Mudgee Newsagency

Retail 2

Cherry Red

Runner Up: S&S Meats

Trade Services

AK Constructions

Runner Up: Rapid Plumbing and Gas

Personal Services

Bella Medi Spa

Runner Up: Ultimate Care Skin & Body Centre

Industrial/Manufacturing/Construction

Double R Heavy Equipment Repairs

Runner Up: A1 Earthworx

Non-profit/Government

Pioneer House

Runner Up: Lifeskills

General Services

Mudgee Guardian/The Weekly

Runner Up: Fairview Artspace

Professional Services

Country Physiotherapy

Runner Up: Blooms the Chemist

Hospitality 1

Mudgee Brewing Company

Runner Up: Mudgee Bakery & Cafe

Hospitality 2

Alby & Esthers

Runner Up: Mudgee Corner Store

 

 

2012 Clock Awards

 

 

The Clock

Country Physiotherapy

Award for Best New Business

Outside the Square Café

Award for Disability Access

Outside the Square Café

Award for Most Popular Business

Rapid Plumbing & Gas

Award for Apprentice/Trainee of the Year

Jenna Knight

Runner Up: Clayton Leven

Retail 1

Petrie’s Mitre 10

Runner Up: Blowes Menswear

Retail 2

Cherry Red

Runner Up: Visual Expanse Custom Framing & Gallery

Trade Services

Rapid Plumbing & Gas

Runner Up: Berridge & Gallagher Pty Ltd

Personal Services

Bella Medi Spa

Runner Up: Ultimate Care Skin and Body Centre

Industrial/Manufacturing/Construction

Ian Colley Earthmoving

Runner Up: The Tyre Man

Non-profit/Government

Pioneer House Aged Care

Runner Up: Lifeskills Plus

General Services

Fairview Artspace

Runner Up: Mudgee Guardian & The Weekly

Professional Services

Country Physiotherapy

Runner Up: Imaginations Early Learning Centre

Hospitality 1

Oriental Hotel

Runner Up: Mudgee Bakery & Café

Hospitality 2

Outside the Square Café

Runner Up: Farmer’s Daughter Wines

 

 

2010 Clock Awards

 

 

The Clock

Country Physiotherapy

Award for Best New Business

Mudgee Brewing Company

Award for Disability Access

Mudgee Public School

Runner Up: Rozanna’s Pharmacy

Award for Most Popular Business

Petries Mitre 10

Retail 1

Baker’s Delight

Runner Up: Petrie’s Mitre 10

Retail 2

Cherry Red

Runner Up: S & S Meats

Trade Services

Berridge & Gallagher Pty Ltd

Runner Up: Larkin Electrical Services

Personal Services

Ultimate Care Skin and Body Centre

Runner Up: Bella Medi Spa

Industrial/Manufacturing/Construction

A1 Earthworx

Runner Up: Bevco

Non-profit/Government

Pioneer House Aged Care

Runner Up: Mudgee Public School

General Services

O’Brien Bartlett Real Estate

Runner Up: Visual Expanse Custom Framing & Gallery

Professional Services

Country Physiotherapy

Runner Up: Rozanna’s Pharmacy

Hospitality 1

Mudgee Brewing Company

Runner Up: Mudgee Bakery & Café

Hospitality 2

Galangha Thai

Runner Up: 1884 Railway Restaurant

 

 

2009 Clock Awards

 

 

The Clock

A1 Earthworx

Award for Best New Business

Imaginations Early Learning Centre

Runner Up: Swish Hair Salon

Award for Disability Access

Puggles Child Care Centre

Runner Up: Go Lo

Award for Most Popular Business

Ultimate Care Skin & Body Centre

Retail 1

Tilepower

Runner Up: Go Lo

Retail 2

S & S Meats

Runner Up: Perry St Meats

Trade Services

Stott’s Painting

Runner Up: Berridge & Gallagher Electrical

Personal Services

Ultimate Care Skin & Body Centre

Runner Up: Swish Hair Salon

Industrial/Manufacturing/Construction

A1 Earthworx

Runner Up: Bevco

Non-profit/Government

Pioneer House Aged Care

Runner Up: Mudgee Hospital

General Services

Imaginations Early Learning Centre

Runner Up: Dance Unlimited

Professional Services

Rozanna's Pharmacy

Runner Up: Country Physiotherapy

Hospitality 1

Mudgee Bakery & Café

Runner Up: Oriental Hotel

Hospitality 2

Wineglass Bar & Grill

Runner Up: 1884 Railway Station Restaurant

 

 

2008 Clock Awards

 

 

The Clock

Pioneer House Aged Care

Award for Best New Business

Mission Australia

Award for Most Popular Business

Oriental Hotel

Retail 1

Bakers Delight Mudgee

Runner Up: Mudgee Camera House

Retail 2

Blowes Menswear

Runner Up: S & S Meats

Trade Services

Country Energy Mudgee Field Service Centre

Runner Up: Berridge & Gallagher Electrical

Personal Services

Ultimate Care Skin & Body Centre

Runner Up: Bella Mano

Industrial/Manufacturing

A1 Earthworx

Runner Up: Ian Birchall Constructions

Non-profit/Government

Pioneer House Aged Care

Runner Up: Mission Australia Employment

General Services

Imaginations Early Learning Centre

Runner Up: Dance Unlimited

Professional Services

Rozanna's pharmacy

Runner Up: Country Physiotherapy

Hospitality 1

McDonald's Mudgee Bakery & Café

Runner Up: Mudgee's Getaway Cottages

Hospitality 2

1884 Railway Station Restaurant

Runner Up: MelonTree

 

 

2007 Clock Awards

 

 

The Clock

McDonalds Bakery

Award for Best New Business

Country Physiotherapy

Award for Most Popular Business

Petries Mitre 10

Retail A

Petrie's Mitre 10

Runner Up: Woolworths Bakery

Retail B

S & S Meats

Runner Up: The Beadery

Trade Services

Berridge and Gallagher Pty Ltd

Runner Up: Greg's Tyres & Mechanical Service

Personal Services

Ultimate Care Skin and Body Centre

Runner Up: Jungle Wax

Industrial/Manufacturing

Bevco (Macquarie Valley Juices)

Runner Up: Ian Birchall Constructions

Non-profit/Government

Mid-Western Regional Council Library Service

Runner Up: Pioneer House

General Services

Dance Unlimited

Runner Up: Eastaugh & Carroll Funerals

Professional Services

Country Physiotherapy

Runner Up: Spruce's Pharmacy

Hospitality 1

McDonalds Bakery

Runner Up: High Valley Wine & Cheese Co

Hospitality 2

1884 Railway Station Restaurant and Bar

Runner Up: Kick Juice Bar

 


2006 Clock Awards

 

 

The Clock

Rozanna’s Pharmacy

Retail 1

Retravision

Runner Up: Mitre 10

Retail 2

Store 28

Runner Up: Mudgee Embroidery and Uniforms

Retail 3

Byrnes’ Jewellers

Runner Up: Husband’s Saddlery

Services 1

Ultimate Care Skin and Body Centre

Runner Up: Hotheads

Services 2

Greg’s Tyre and Mechanical

Runner Up: W E Meers Plumbing

Non-private, Educational

State Emergency Services, Mudgee

Runner Up: Ambulance Service of NSW, Mudgee Branch

General Services

Century 21 Gold Country Realty

Runner Up: The Property Shop

Professional Services

Rozanna’s Pharmacy

Runner Up: Spruce’s Pharmacy

Hospitality 1

Oriental Hotel

Runner Up: Farmer’s Daughter Wines

Hospitality 2

Melon Tree

Runner Up: McDonald’s Bakery